رسته های شغلی ⌵

پرستار در عمان

یکی از محبوب‌ترین کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای پرستاران، عمان به حساب می‌آید. پرستار در عمان می‌تواند از طریق زندگی کردن در آن به پیشرفت‌های زیادی دست پیدا کند. شاید از خود این سوال را بپرسید که به چه علت پرستاران زیادی امروزه به عمان مهاجرت می‌کنند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که کشور عمان از لحاظ بهداشتی و درمانی توسعه زیادی پیدا کرده و اقدام به پذیرش پرستاران در سراسر کشورها کرده است. کشور ایران نیز یکی از کشورهایی به حساب می‌آید که عمان از طریق آن پرستاران زیادی را به خود جذب کرده است. در حالت کلی پیشرفت سیستمی و رشد پرستاران حرفه‌ای در کشور عمان از سال ۱۹۷۰ آغاز شده است و هنوز هم ادامه دارد.

 

مهاجرت کاری پرستار به عمان

علاوه بر این‌ ها باید اضافه کنیم که جمعیت کشور عمان روز به روز در حال افزایش است. از این رو احتیاج است که این کشور کادر درمانی و پرستاران خود را نیز افزایش بدهد. یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در رابطه با نحوه مهاجرت پرستار به عمان وجود دارد این است که چه افرادی واجد شرایط استخدام در عمان هستند؟ حقوق پرستارانی که در کشور عمان فعالیت می‌کنند چقدر است؟ پرستاران برای مهاجرت کاری به عمان به چه مدارکی احتیاج است؟ تمامی این موارد از مهم‌ترین سوالاتی بوده که ممکن است برای افراد درخواست کننده ایجاد شود. اگر دوست دارید که پاسخ سوالات خود را بدانید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید و آن را مطالعه کنید.

آن چه در این مقاله میخوانید

بررسی شرایط مهاجرت پرستار به عمان

بیشتر پرستاران و افراد درخواست کننده باید شرایط خاصی را داشته باشند که از سوی دولت عمان تایید شده است. به عنوان مثال در معیارهای مهاجرت به عمان هیچ محدودیت سنی برای درخواست کنندگان در نظر گرفته نشده است. برخی از مهم‌ترین شرایط مهاجرت پرستار به عمان در ادامه این مطلب ذکر شده است.

مهاجرت پرستار به عمان

شرکت در آزمون پرومتریک

یکی از مهم‌ترین آزمون‌هایی که توسط وزارت بهداشت برگزار می‌شود آزمون پرومتریک است. تمامی پرستارانی که قصد مهاجرت کردن به عمان را دارند باید در این آزمون شرکت کرده و قبول شوند. پرستارانی که دارای مدرک لیسانس با دو سال سابقه کار هستند، پس از گذراندن آزمون پرومتریک، به عنوان پرستار دارای مجوز مشغول به کار می‌شوند.

اخذ تاییدیه دیتا فلو

یکی از مهم‌ترین مراحل برای تاییدیه و استخدام در رشته پرستاری، اخذ تاییدیه دیتا فلو می‌باشد. دیتا فلو در واقع فرآیندی است که صلاحیت افراد را به عنوان یک دانشجو یا پرستار دارای مجوز معتبر تایید کرده و نشان دهنده تجربه کاری است. در روند این تاییدیه ابتدا اطلاعات نوشته شده توسط شخص درخواست کننده بررسی و تایید می‌شود. به عنوان مثال بررسی می‌شود که آیا شخص مورد نظر از مدرسه یا دانشگاهی که از آن نام برده فارغ التحصیل شده است؟ پس از تایید شدن در این قسمت، متقاضیان بایستی در آزمون پرومتریک ثبت نام کنند.

شرکت در مصاحبه وایوا

افراد متقاضی برای اینکه تایید صلاحیت شوند باید به صورت حضوری در مصاحبه شرکت کنند. این مصاحبه به طور معمول توسط کارفرما تنظیم می‌شود و شما می‌توانید تا ۳ بار در آن شرکت کنید. لازم به ذکر است که این مصاحبه به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. اما اولویت با افرادی است که به زبان عربی تسلط کافی داشته باشند. در این مصاحبه علاوه بر اینکه میزان مهارت فرد سنجیده می‌شود، درخواست کننده را از لحاظ سلامت روحی و جسمی نیز بررسی می‌کنند.

سابقه کاری

از دیگر معیارهای مهم جهت مهاجرت پرستار به عمان سابقه کاری به حساب می‌آید. حداقل سابقه کاری که برای پرستاران دارای مدرک لیسانس، در نظر گرفته شده ۳ سال می‌باشد. همچنین دارندگان گواهی عمومی پرستاری یا GNM باید حداقل ۴ سال سابقه کار داشته باشند.

منابع آزمون پرومتریک پرستاری چیست؟

همان طور که پیش‌تر نیز به این مسئله اشاره کردیم پرستارانی که قصد کار در کشور عمان را دارند باید برای ثبت نام در آزمون پرومتریک پرستاری اقدام کنند. برای شرکت کردن در این آزمون افراد می‌توانند بر اساس رشته و تخصصی که در نظر گرفته‌اند منابع مورد نیاز خود را فراهم کنند. برخی از موسسات هستند که منابع آزمون پرومتریک مامایی در عمان و نمونه سوالات مهم از آزمون پرومتریک پرستاری را در وب سایتشان می‌فروشند.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که نمونه سوالات این آزمون امکان دارد تا حدود زیادی به نمونه سوالات آزمون پرومتریک عمان شباهت داشته باشد. به همین دلیل شما می‌توانید با مرور سوالات و استفاده از منابع سال‌های گذشته به تسلط نسبتا خوبی در این زمینه برسید و نمره‌ی قبولی را کسب کنید.

درآمد پرستار در عمان

حقوق کاری پرستاری در عمان

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود پرستاران ایرانی بسیار زیادی به کشور عمان مهاجرت کنند، درآمد عادلانه‌ای است که در میان این افراد تقسیم می‌شود. پرستارانی که در این کشور مشغول به کار می‌شوند علاوه بر حقوق، کمک هزینه ماهانه‌ای را برای اقامت، امکاناتی مانند آب و برق، حمل و نقل و خوراک دریافت می‌کنند. حقوق پایه شغل پرستاری در عمان ۳۹۵ ریال عمانی در نظر گرفته شده است. با توجه به آمار بالای مهاجرت پرستار به عمان در ادامه حقوق پرستاری در این کشور به صورت حدودی ذکر شده است.

۱. حداقل حقوق ماهانه: ۴۰۰ ریال عمان / ۱۰۳۹ دلار

۲. حداکثر حقوق ماهانه: ۱۵۰۰ ریال عمان / ۳۸۰۰ دلار

۳. میانگین حقوق ماهانه: ۹۰۰ ریال عمان / ۲۳۰۰ دلار

* نکته مهمی که باید در رابطه با شغل کادر درمان بدانید این است که این افراد به طور معمول پس از ۱۸ ماه کار، نزدیک به ۸ درصد افزایش حقوق خواهند داشت. جالب است بدانید که میزان دستمزد پرداختی در مراکز درمانی دولتی و خصوصی کشور عمان تفاوت زیادی با هم ندارد.

البته نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که میزان حقوق برای پرستاران تحت نظر وزارت بهداشت، گاهی اوقات می‌تواند تا ۸۰۰ الی ۹۰۰ ریال عمان نیز برسد. این میزان درآمد برای پرستاران با سابقه کاری بیشتر ممکن است که به حدود ۱۰۰۰ ریال عمان برسد. مهم است بدانید که میزان حقوق پرستاران مهاجر در مقایسه با پرستاران بومی بسیار کمتر است. در ادامه می‌توانید جزئیات مهم‌تری را در رابطه با حقوق و مزایای پرستاری در عمان ببینید.

حقوق و مزایای پرستاری در عمان

کشور عمان به عنوان یک کشور رو به پیشرفت شرایط خوب و قابل توجهی را برای پرستاران خود فراهم نموده است. این حقوق و مزایا در شهرهای متفاوت این کشور متنوع است اما به صورت کلی میانگین حقوقی و مزایای پرستاران در عمان را می‌توانید مطالعه کنید.

 • پرستاران بیمارستان‌های دولتی: ۵۰۰ الی ۶۵۰ ریال عمان / محل اقامت رایگان یا HRA
 • پرستاران بیمارستان‌های خصوصی: ۳۵۰ الی ۵۰۰ ریال عمانی / محل اقامت رایگان یا HRA
 • پرستاران صنعتی: ۴۵۰ الی ۵۵۰ ریال عمانی / محل اقامت رایگان یا HRA و غذای رایگان

مزایای مهاجرت پرستار به عمان

از جمله کشورهایی که کار کردن در آن دارای مزایای متعددی می‌باشد عمان است. برخی از این مزایا باعث شده است که افراد در کشورهای مختلف عمان را برای مهاجرت انتخاب کنند. به عنوان مثال هزینه‌های زندگی در کشور عمان نسبت به دستمزد دریافتی شما بسیار مناسب است و امکان سرمایه گذاری یا ذخیره مالی نیز برای شما وجود خواهد داشت. از بزرگ‌ترین و عمده‌ترین مشکلاتی که ممکن است افراد در مهاجرت به کشورهای مختلف داشته باشند زبان کشور مورد نظر می‌باشد. اما در مهاجرت پرستار به عمان شما می‌توانید بدون داشنن مدرک زبان انگلیسی مشغول به کار شوید.

مهم‌ترین مزیت‌های مهاجرت پرستان به عمان:

در نظر داشته باشید شما در هر سمتی که باشید می‌توانید با مهاجرت به عمان به مزایا و حقوق قابل توجهی دست پیدا کنید. این موضوع به این دلیل است که عمان کشور رو به پیشرفتی می‌باشد و توانسته در تمامی سال‌های اخیر شرایط قابل قبولی را برای شهروندان خود فراهم کند.

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت پرستار به عمان

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مدارکی که درخواست کنندگان مهاجرت پرستار به عمان باید به آن به صورت ویژه توجه کنند، مدارکی است که باید در زمان ارائه درخواست، تکمیل و تحویل داده شود. از جمله مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به عمان داشتن پاسپورت معتبر و همچنین داشتن مدت زمان کافی است. از مهم‌ترین مدارکی که برای ثبت نام و مهاجرت پرستاران مورد استفاده است، در ادامه این متن آورده شده است.

 • کپی از بیوگرافی فرد متقاضی
 • فرم درخواست ورود به آزمون‌های صدور مجوز
 • کپی مدارک تحصیلی
 • گواهی سابقه کاری
 • گواهی مجوز فعالیت حرفه‌ای در کشور مبدأ
 • کپی پاسپورت
 • 2 قطعه عکس
 • کپی کارت کار (برای متقاضیان کار در بخش خصوصی)
 • ارائه نامه از طرف یک حامی (برای اجازه خدمت در بخش خصوصی)
 • ارائه فرم “Extraction Form” برای بازدید از عمان

شرایط کاری پرستار در عمان و نرخ بیکاری

درخواست کنندگانی که قرار است در یک کشور مشغول به کار شوند بایستی در ابتدا حتما از وضعیت کاری کشور مورد نظر اطلاعاتی داشته باشند. همچنین پیش از اقدام لازم است وضعیت بیکاری در کشور مقصد وارسی شود. شاخص نرخ بیکاری هر کشور از وضعیت عدم اشتغال نیروی کار، دید روشنی را به درخواست کنندگان ارائه می‌کند. این شاخص بیانگر درصد اشخاصی است که همواره دنبال کار هستند اما نمی‌توانند کار مناسب با خود را پیدا کنند. البته نکته لازم به ذکر این است که نرخ بیکاری در کشور عمان طی سال‌های گذشته شیب نزولی داشته و کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

شرایط کاری پرستار در عمان

در سال ۲۰۱۰ میزان نرخ بیکاری درکشور عمان ۴.۷ درصد گزارش شده است. این درحالی است که در سال ۲۰۱۹ این آمار به ۳.۱ درصد رسیده است. در حالت کلی یکی از مهم‌ترین مسائلی که باعث می‌شود افراد زیادی به کشور عمان جذب شوند این است که نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین می‌باشد. البته در کنار این موضوع نباید عواملی مانند شرایط زندگی مناسب برای پرستاران، شرایط شغلی ساده و درآمد بالا را نیز نادیده گرفت.

ارزش بالای پول کشور عمان به شما این امکان را میدهد تا زندگی ایده‌آل و مناسبی که در ذهن دارید را برای خود و عزیزانتان رقم بزنید. در واقع آزادی، احترام به حقوق شهروندان، مدیریت صحیح و رفاه حداکثری این کشور را به بهترین مقصد برای مهاجرت ایرانیان تبدیل کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید