رسته های شغلی ⌵

مهاجرت کاری به عمان

کار در عمران

کار در عمان را از کجا شروع کنیم؟ از آنجا که عمان یکی از کشورهای دارای اقتصاد پویا، فرصت‌های شغلی مناسب و دستمزد بسیار بالاست، نیروهای کار خارجی به‌خصوص ایرانیان با هدف یافتن کار به این کشور مهاجرت می‌کنند. از مهم‌ترین شرایط سفر به عمان برای کار می‌توان به آشنایی با یکی از زبان‌های عربی یا انگلیسی، داشتن حداقل مدرک دیپلم، تخصص مناسب و شرایط سنی قابل‌قبول اشاره کرد. برای گرفتن ویزای کاری عمان باید ابتدا با استفاده از وب‌سایت‌های کاریابی در عمان یا یکی از انواع کاریابی های معتبر عمان یک کارفرما پیدا کنید تا به شما جاب‌آفر بدهد. سپس می‌توانید برای یکی از مهم‌ترین شرایط اقامت کاری در عمان یعنی ویزای این کشور اقدام کنید. 

شما با گرفتن این ویزا مجاز هستید همراه با خانواده به این کشور مهاجرت کنید. پس اگر تا به حال به فکر کار در کشوری پویا و پر از فرصت‌های شغلی مثل عمان بوده‌اید، مهاجرت کاری به عمان یکی از راه‌های ساده و جذاب برای تغییر مسیر زندگی و شروع زندگی جدید است. این مقاله به شما اطلاعات مفصلی درباره شرایط کاری در عمان، نحوه اخذ ویزا کاری عمان و فرصت‌های حرفه‌ای در این کشور ارائه می‌دهد.

هر سفری، با اولین قدم شروع میشه...
قدم اول شما، دریافت مشاوره رایگانه

آن چه در این مقاله میخوانید

شرایط کار در عمان

شرایط کار در عمان

شرایط کاری در عمان با توجه به شرکت یا صنعت مورد نظر، میزان حقوق و مزایای اضافی مانند بیمه، مرخصی و پاداش ممکن است متفاوت باشد. قوانین کاری عمان نیز محافظت‌کننده حقوق کارگران بوده و ساعات کار قانونی، حقوق و تعطیلات رسمی در آن تعیین شده است. از مهم‌ترین شرایط کاری در عمان می‌توان به سن کمتر از 45، سطح مدرک زبان انگلیسی یا عربی در حد متوسط، داشتن تخصص و مهارت و همچنین مدرک تحصیلی اشاره کرد.

مهارت زبان

با توجه به اینکه زبان رسمی در عمان عربی است، پس یکی از شرایط کار در عمان دانش زبان عربی به شما می‌آید. برای شغل‌هایی که نیاز به تعاملات بین‌المللی دارند، مهارت زبان انگلیسی نیز بسیار مهم است. سطح مورد نیاز برای هر زبان، بسته به نوع شغل و رشته کاری متفاوت است. در حالت کلی کار در عمان برای ایرانیان نیازمند دانش زبان عربی یا انگلیسی در حد متوسط یعنی B1 است.

مدرک تحصیلی

نحوه اخذ ویزا کار عمان بدین صورت است که باید ابتدا یک جاب‌آفر یا پیشنهاد شغلی (Job Offer) از یک کارفرمای معتبر در عمان دریافت کنید که این پیشنهاد شغلی باید مرتبط با تخصص شما باشد. پس از دریافت این پیشنهاد، مراحل اخذ ویزای کار عمان آغاز می‌شود که در جدول زیر بیان شده است:

سابقه کار

یکی دیگر از شرایط مهاجرت به عمان از طریق کار، داشتن سابقه کاری و تخصص است. برای برخی شغل‌ها در عمان نیاز به سابقه کار و تجربه مرتبط وجود دارد. برای شغل‌های حرفه‌ای، مدیریتی، مهندسی و سایر شغل‌های پیچیده مانند پزشکی، داشتن سابقه کار مرتبط با شغل و تجربه کاری قبلی مزیت محسوب می‌شود. این سابقه کار ممکن است شاخص ارزیابی در فرایند استخدام در نظر گرفته شود و می‌تواند به شما کمک کند در فرایند انتخاب نهایی با سایر متقاضیان رقابت کنید. به هر حال، برای هر شغل خاص و کاریابی کشور عمان، شرکت یا کمپانی ارائه‌دهنده جاب‌آفر در این کشور، الزامات متفاوتی درخواست می‌کند. برخی از موقعیت‌های کاری در عمان ممکن است برای تازه‌کاران هم ارائه شود و سابقه کار لازم نباشد.

نحوه اخذ ویزای کار عمان

اخذ ویزا کاری عمان

نحوه اخذ ویزا کار عمان بدین صورت است که باید ابتدا یک جاب‌آفر یا پیشنهاد شغلی (Job Offer) از یک کارفرمای معتبر در عمان دریافت کنید که این پیشنهاد شغلی باید مرتبط با تخصص شما باشد. پس از دریافت این پیشنهاد، مراحل اخذ ویزای کار عمان آغاز می‌شود که در جدول زیر بیان شده است:

 • معامله و توافق

  شما و کارفرمایتان باید درباره شرایط کاری، حقوق، مزایا و سایر جزئیات قرارداد کاری توافق کنید.
 • اخذ مجوز کار

  کارفرما باید مجوز کار از وزارت کار عمان را دریافت کند. این مرحله شامل ارائه اطلاعات شرکت، پروفایل شغلی و مدارک مربوط است.
 • امضای قرارداد کاری

  پس از تأیید مجوز کار، شما باید قرارداد کاری را با کارفرما امضا کنید که شامل شرایط اشتغال، مدت‌زمان قرارداد و حقوق و مزایای شغلی است.
 • اقدامات ویزا

  با داشتن پیشنهاد کار و قرارداد کاری می‌توانید به سفارت عمان در کشور خود مراجعه کنید و درخواست ویزای کار عمان را ارائه دهید. برای این منظور، باید فرم درخواست ویزای کار، مدارک شناسایی، مدارک تحصیلی، مدارک تجربه کاری و سایر مدارک مورد نیاز را تهیه و ارائه کنید.
 • بررسی و پرداخت هزینه

  سفارت عمان مدارک و درخواست شما را بررسی می‌کند و معمولاً باید قیمت ویزای کار عمان را پرداخت کنید. پس از پرداخت هزینه، درصورت تأیید، ویزای کار عمان برای شما صادر می‌شود.

دقت کنید ویزای کار عمان تضمینی وجود ندارد، ولی درصورت رعایت مدارک و نکات لازم می‌توانید شانس اخذ ویزای کار عمان خود را افزایش دهید. همان‌طور که در بالا گفته شد برای اخذ ویزای کاری عمان، باید مدارک مورد نیاز را به همراه درخواست ویزا به سفارت عمان ارسال کنید. این مدارک شامل گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار، عکس پرسنلی، جاب‌آفر، مدارک تحصیلی و سوابق کاری است. پس از ارسال مدارک و پرداخت هزینه ویزای کار در عمان، ویزای کار شما از سوی سفارت عمان صادر می‌شود. پس از اخذ ویزای کار در عمان می‌توانید به این کشور سفر کنید و به کار مشغول شوید.

مشاغل مورد نیاز کار در عمان

کادر درمان  مورد نیاز در عمان زمینه‌های مختلفی از جمله فروش، بازاریابی، مدیریت، فناوری اطلاعات، آموزش و تدریس، حسابداری، رسانه، مهندسی، امنیت و حرفه‌های فنی را در بر می‌گیرد. این مشاغل معمولاً براساس تخصص و توانایی‌های افراد مورد نیاز عمان جذب می‌شوند. در جدول زیر مشاغل مورد نیاز کشور عمان براساس نوع شغل دسته‌بندی شده‌اند و میانگین درآمد ماهیانه برحسب ریال عمانی نمایش داده شده است:

مشاغل کادر درمان

نوع شغلمیانگین درآمد ماهیانه (ریال عمانی)
پزشک1,000 تا 3,000
پرستار600 تا 1,500
دندان‌پزشک1,200 تا 2,800
پیراپزشک800 تا 1,800

مشاغل حوزه مهندسی

نوع شغلمیانگین درآمد ماهیانه (ریال عمانی)
مهندس مکانیک1,500 تا 3,500
مهندس برق1,600 تا 3,800
مهندس عمران1,700 تا 4,000
مهندس نفت1,800 تا 4,200

مشاغل فنی

نوع شغلمیانگین درآمد ماهیانه (ریال عمانی)
تکنسین کامپیوتر800 تا 1,800
برق‌کار600 تا 1,400
تعمیرکار خودرو700 تا 1,500
نقاش600 تا 1,200

سایت‌های کاریابی در عمان

با انتخاب کشور عمان برای کار، باید ابتدا در این کشور کار پیدا کنید. یکی از مهم‌ترین مسیرهای کاریابی استفاده از سایت‌های کاریابی در عمان است. سایت‌های معتبر کاریابی در این کشور منابع مهمی برای یافتن فرصت‌های شغلی در این کشور محسوب می‌شوند. این سایت‌ها به افرادی که به دنبال کاریابی در عمان هستند، امکان می‌دهند درخواست‌های شغلی خود را ثبت و با آگهی‌ها و فرصت‌های شغلی مطابق با تخصص و علاقه خود مطالعه کنند. برخی از سایت‌های کاریابی در عمان که بسیار معتبر هستند، عبارت‌اند از:

• Omantel Careers

سایت رسمی شرکت ارتباطات عمان (Omantel) که معمولاً به‌دنبال استخدام نیروهای متخصص در زمینه ارتباطات، IT و مدیریت است. آدرس این سایت https://www.omantel.om/careers است.

• NaukriGulf

یک سایت معروف کاریابی برای جست‌وجوی فرصت‌های شغلی در عمان و سایر کشورهای خلیج‌فارس است. این سایت فرصت‌های شغلی را در صنایع مختلف از جمله IT، مهندسی، مدیریت، مالی و سایر حوزه‌ها ارائه می‌دهد. آدرس این سایت کاریابی در عمان https://www.naukrigulf.com/ است.

• Bayt

یک سایت کاریابی معروف در خلیج‌فارس که شرکت‌ها و کارفرمایان مختلف فرصت‌های شغلی خود را در آن اعلام می‌کنند. این سایت معمولاً در زمینه‌هایی از جمله IT، مهندسی، مدیریت، بازاریابی، مالی و حوزه‌های دیگر فرصت‌های شغلی ارائه می‌دهد. آدرس این مؤسسه کاریابی https://www.bayt.com/en/oman/ است.

• Indeed Oman

سایت شغلی بین‌المللی «Indeed» نیز در عمان فعالیت دارد و فرصت‌های شغلی را در زمینه‌های مختلف به افراد علاقه‌مند اعلام می‌کند. آدرس این مؤسسه کاریابی در عمان https://om.indeed.com/ است.

اخذ ویزای همراه عمان

یکی از مهم‌ترین دغدغه افرادی که به دنبال گرفتن اقامت عمان از طریق کار هستند، خانواده است. این افراد می‌توانند برای اعضای خانواده خود به ویزای همراه عمان دریافت کنند. ویزای همراه عمان به افرادی که یکی از اعضای خانواده آن‌ها موفق به دریافت اقامت عمان شده است اعطا می‌شود. در جدول زیر می‌توانید مهم‌ترین نکات درباره این نوع ویزای اقامت عمان را مشاهده کنید:

نکتهتوضیحات
نوع ویزاویزای همراه عمان نوعی ویزای خانواده است که به اعضای خانواده کارمندانی که در عمان مشغول به کار هستند، اجازه می‌دهد به‌عنوان همراه کارمند در عمان اقامت کنند.
رابطه خانوادگیبرای درخواست ویزای همراه عمان، شما باید نسبت خانوادگی خود با کارمند در عمان را تأیید کنید. این نسبت شامل همسر، فرزندان زیر 21 سال و والدین است.
مدت اقامتاین نوع ویزای اقامت عمان معمولاً برای مدت اقامتی مشخص صادر می‌شود. مدت اقامت ممکن است با مدت اقامت کارمند در عمان تطابق داشته باشد و به موقعیت کارمند و اعضای خانواده بستگی دارد.
مدارک مورد نیازبرای درخواست اخذ اقامت در عمان، معمولاً مدارکی مانند تصاویر پاسپورت، تصاویر شناسنامه، تصاویر گذرنامه کارمند در عمان، تصاویر شناسنامه کارمند در عمان و تصاویر عقد نکاح برای همسر مورد نیاز است.
شرایط مالیشما باید بتوانید هزینه‌های مربوط به زندگی و اقامت در عمان را برای خود و اعضای خانواده تأمین کنید. برای این منظور، ممکن است بخشی از حقوق کارمند در عمان شرط لازم برای صدور ویزای همراه محسوب شود.
مدت‌زمان پردازش ویزامدت‌زمان پردازش ویزا معمولاً به عوامل مختلفی از جمله تعداد درخواست‌های دریافتی، فرایند ارزیابی و تصمیم‌گیری مقامات مهاجرتی و سفارت عمان بستگی دارد.
هر سفری، با اولین قدم شروع میشه...
قدم اول شما، دریافت مشاوره رایگانه

برای مهاجرت کاری به عمان از کجا شروع کنم؟

کار در عمان برای ایرانیان مزایای بسیاری دارد؛ از جمله برخورداری از درآمد و سطح رفاه بالا. البته ممکن است ایرانیان با مشکلاتی مانند آب و هوای بسیار گرم و هزینه‌های گران زندگی رو‌به‌رو شوند. اگر به‌دنبال اعزام فوری نیروی کار به عمان هستید باید یک جاب‌آفر بگیرید تا به‌کمک او برای اخذ ویزا اقدام کرده و شرایط اقامت کشور عمان را برای خود فراهم کنید. مسیرهای متعددی برای گرفتن جاب‌آفر در عمان وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به استفاده از سایت کاریابی در عمان (آژانس کاریابی در عمان) یا استفاده از شرکت‌های کاریابی اشاره کرد. شما با دریافت ویزای کار عمان می‌توانید همسر و فرزندان زیر 21 سال خود و در برخی موارد والدین خود را با ویزای همراه به عمان ببرید. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره کار در عمان می‌توانید با مؤسسه مهاجرتی راهکارهای مثبت نیکان تماس بگیرید (۰۲۱۸۷۷۰۰۹۱۳).

این مؤسسه با داشتن تجربه در زمینه مهاجرت و کار در عمان، راهنمایی کامل و مشاوره لازم را به شما ارائه می‌دهد تا بتوانید بهترین تصمیم‌گیری را برای آینده سفر کاری به عمان داشته باشید.

سولات متداول

برای کار در عمان، شما به ویزای کاری نیاز دارید که کارفرما یا نماینده قانونی شرکت در عمان برای شما درخواست کند. همچنین برای اقامت در عمان باید مجوز اقامت کاری را دریافت کنید.

معمولاً ویزای کاری در عمان برای مدت سه سال صادر می‌شود. پس از اتمام این مدت، درصورت تمایل به ادامه کار، می‌توانید درخواست تمدید ویزا کاری را ارائه کنید.

نیازمندی‌های شغلی در عمان در حوزه‌های مختلف از جمله رشته‌های مهندسی، IT، حسابداری، بازرگانی و سلامتی وجود دارد. تخصص و مهارت در زمینه مورد نظر شغلی شما می‌تواند به شما کمک کند شانس شغلی خوبی در عمان داشته باشید.

عربی زبان رسمی عمان است، اما در محیط کاری بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها انگلیسی نیز به‌عنوان زبان کاربردی استفاده می‌شود. در هر حال، داشتن مهارت در زبان عربی می‌تواند در برقراری ارتباط و تعامل با همکاران و افراد محلی به شما کمک کند.

می‌توانید از طریق وب‌سایت‌ها و پرتال‌های شغلی، شبکه‌های اجتماعی حرفه‌ای، انجمن‌ها و ارتباط با شرکت‌ها و سازمان‌ها در عمان، فرصت‌های شغلی را پیدا کنید. همچنین از خدمات مشاوره و استخدام مؤسسات مربوط استفاده کنید.

بله، برای کار در عمان معمولاً به ترجمه و تصدیق مدارک تحصیلی شما به زبان عربی نیاز است. این مدارک باید توسط سفارت عمان یا سازمان‌های مربوط تأیید شوند.

Call Now Buttonتماس بگیرید